E Ticarette Nasıl Başarılı Olunur?

E Ticarette Başarılı Olmak

Domain Seçimi/ Mağaza Adı Seçimi

Alan adınız, parmak iziniz gibidir, bu sebep ile domain seçiminde çok büyük bir özen göstermelisiniz. Alan adı seçiminde sektörünüz ile alakalı, kısa ve akılda kalıcı bir isim seçmelisiniz. SEO konusunda doğru bir isim seçebilmek için, ilgili kelime gruplarınızı arama motorunda aratıp, ilk sıralardaki alan isimlerini incelemelisiniz. Bu aynı zamanda markanızın hatırlanmasında ve tavsiye edilirken de kolay anlatılabilmesinde büyük fayda sağlayacaktır.

Farklı Olmak

Belirli kategorilerde iş yapan sitelerin çoğalması ile birlikte, sizi ön plana çıkartan şey farklılıklarınız olacaktır. Bu sebep ile rakiplerinizi iyice tanıyıp, onlardan farklı bir hizmet geliştirmelisiniz. Bu şekilde rakipleri elemeniz daha kolay olacaktır.

Günümüz dünyasında, her geçen gün bilinçli tüketicilerinin sayısı artmakta ve buna bağlı olarak da kaliteli bir alışveriş ortamı oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra hemen hemen tüm sektörlerde, artan rekabet ve sert piyasa koşulları ile para kazanmak zorlaşmaktadır. Bu sebeplerden dolayı herkesin gittiği yoldan gitmektense neyi daha farklı yaparsam dikkat çekerim ve tanınır hale gelirim düşüncesini aklınızdan çıkartmamalısınız.

Tüm iş kollarında olduğu gibi, e-ticaret sektöründe de pazarlama ve müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutmalısınız. Buradaki müşteri memnuniyetinden kastımız, güzel bir iade politikası izlemek değil, herkes aynı ürünü veya benzerlerini üç aşağı beş yukarı aynı fiyatlar ile zaten satıyor, biz burada bir şeyleri farklı yapmalıyız ki diğer satıcılardan farklı olduğumuzu göstermemiz gerekli.

Örneğin markalı bir ürünün her zaman müşterisi bellidir ve yeni müşteri kazanma olasılığı daha fazladır, ancak zaten bilinen markaları satmaya çalışmanız halinde ya fiyatınızı aynı markalı ürünleri satmaya çalışanlar diğer satıcılar rekabet etmekte zorlanacaksınız ya da marka kendisi satmak istediğinde size sattırmayıp, aklınızdaki planları birden bire suya düşürecektir.

Bu sebeplerden, markalı bir ürün satmaya çalışıp sektördeki satıcılar ile kıyasıya rekabet içinde olacaksınız, ya da kendi markanızı oluşturup insanların sizi tercih etmesini sağlayacak sebepler vereceksiniz. Markanızı oluştururken, markanızı korumayı da unutmamalısınız. Yoksa harcadığınız onca emek ortadayken, markanızı bir başkasına kaptırıp bir de üzerine davalık olmamak için marka haklarınızı da nasıl savunacağınızı da öğrenmelisiniz.

Marka Oluştururken Markanızı Korumak İçin Markanızı Tescil Ettirin

Marka Tescil

Markanızı korumanın yegane ve tek yolu marka tescilinden geçmektedir. Bazen iş yoğunluğundan bazen ise konuya vakıf olamamaktan dolayı, göz ardı edilse de marka tescili, marka patenti, isim hakkı ne derseniz deyin ama markanızı korumayı göz ardı etmeyin. Bu konuda firmamız Ada Patent’ ten ücretsiz danışmanlık alabilir ve aklınıza takılan tüm soruları çekinmeden sorabilirsiniz.

E-Ticarette Marka Tescilinin Önemi:

Kendi sitenizden de satış yapıyor olsanız, bilindik pazaryerlerinde de satış yapıyor olsanız markanız her zaman tecavüze açık bir şekilde işlerinize devam etmeye çalışmanız olası art niyetli girişimciler için açık bir kapı bıraktığınızı da göz ardı etmemelisiniz. Alan adınızın .com uzantılı olması evet bugün elinizden alınamayacağı anlamını taşıması size güven verse de com.tr bir alan kaydı ile karşınıza sizden daha iyi SEO’ su yapılmış bir site ile sizin alan adınız ile size rakip olması ve müşterilerinizi ele geçirmesi an meselesidir.

E-Ticarette BuyBox:

BuyBox, sizin emek zahmet vererek kazandığınız ürün yorumları, ürün puanları gibi müşterinin satın alma eylemini gerçekleştirmesi için en önemli unsur olması nedeniyle bir başka satıcının sizin kazandığınız tüm artı puanları kendi menfaatine kullanabilecek, belki de puan ve müşteri kaybetmenize sebebiyet verecektir. BuyBox’ a girmek istememek en doğal hakkınız olduğu için bundan kaçınmanızda ancak marka tescili ile mümkün olabilmektedir.

Güvenilir Olmak

Müşteriler için en önemli faktör güvendir. Güven olmadığı taktirde müşteriler sizin ürünlerinizden çekinir. Bu sebep ile müşterilerinizin güvenini en iyi nasıl kazanabilirsiniz diye düşünmelisiniz. Bunu yaparken aşırıya kaçmamak da çok mühimdir ve çok yapay görüneceği için de kesinlikle emeğiniz ile bu güveni kazanmaya odaklanmalısınız.

SSL Sertifikası Almak

Müşterilerinizin güvenini kazanmanın en iyi yöntemi SSL sertifikasıdır. Bu sertifika, müşterilerinizin bilgilerini izinsiz almayacağınıza dair bir belgedir ve E Ticarette çok önem taşımaktadır. Bu sertifikanın oluşu pek dikkat çekmese de olmayışı çok dikkat çekmektedir. Alan adınızın yanında (Güvenli Değil) yazısı küçümsenmeyecek kadar okunaklıyken kimsenin size bir güven duymasını da beklememelisiniz.

Doğru Reklam

Reklam, sitenizin tanıtılmasında en önemli faktördür. İlgili kişilere ve topluma ulaşmak için kesinlikle doğru bir reklam stratejisi geliştirmelisiniz. Bu konu başlı başına bir kitap olacak kadar uzun ve hassas bir konu olduğu için kendini kanıtlamış ve referansları olan bir uzmandan tavsiye almakta fayda vardır. Google Ads ile reklam vermek en bilindik yöntemdir, bununla birlikte sosyal medya reklamları ve satış konunuz ile ilgili bilindik internet fenomenlerine reklam vermek kendinizi tanıtmanın en güzel yolu olarak bilinir. Trendyol bu konuya en önem firmalardan biridir desek herhalde yanılmış olmayız.

Kaliteli Olmak

Bir ürünün satışında ön plana çıkmak için kaliteye önem vermelisiniz. Sizinle birlikte aynı ürünü satan birçok kişi vardır ve onlardan öne geçmek için kesinlikle en kaliteli satışları yapıp en iyi yorumları toplamalısınız. Bu size çoğu zaman biraz pahalı satmanıza izin verecek en iyi yoldur desek yalan olmaz.

Müşterilerin Yorumları

Müşteri yorumları satış devamlılığı için çok önemlidir. Kişi bir ürün satın alırken yorumlara da bakmaktadır. Bu sebeple kötü bir yorum müşteri kaybetmenize yol açabilir. Bunun önüne geçmenin tek yoluda, müşterileri önemsemek, oluşan hataları en kaliteli ve hızlı bir şekilde onarabilmektir. İnsanlar zannedildiği kadar sabırlı değildir ve bunun bilincinde davranışlarımızı değiştirirsek bu bize artı bir puan olarak dönecektir.

Ödeme Seçenekleri

Bir e-ticaret sitesinin başarıya ulaşabilmesinde farklı müşteri profilleri çok önemlidir. Farklı müşteri profillerine ulaşmak ve satış oranını artırmak için farklı ödeme çeşitleri kullanabilirsiniz. Bu konuda iyzico ve paytr gibi platformlar size büyük kolaylıklar sağlayacaklardır. Online ödeme almanın yanında Havale/ EFT yöntemlerini de listeye eklemeniz ve bu şekilde ödeme yapan kullanıcılarınıza küçük indirimler de sunabilirsiniz. Sonuçta sanal pos hizmeti aldığınız kuruma küçük de olsa bir komisyon ödeyeceksiniz ve bunu lehinize çevirmek tamamen sizin elinizde. En azından tek çekim yaparak satın alma gerçekleştirecek müşterileriniz için iyi bir tasarruf alternatifi de olabilir.

Sosyal Medya Hesapları

Firmanızın kesinlikle sosyal medya hesabı olmalı, bu hesaplar üzerinden ürünlerinizi tanıtıp, hitap ettiğiniz kitleye ulaşmanız kolaylaşacaktır. Ne kadar çok aktif bir hesabınız olursa o kadar çok kitleye hitap edersiniz. Bu sebep ile kesinlikle sosyal medya kullanmalı ve aktif olmalısınız.

Sosyal medya günümüzde çok önemli bir tanıtım aracı olmanın yanında tamamen doğal bir SEO aracı olarak da hem sitemize trafik çekmemize hem de insanların özgürce beğenip, yorum yapabileceklerinden dolayı ekstra bir güven ve bilinirlik katacaktır. Eğer ki bir sosyal medya hesabınız yoksa derhal açmalısınız ve bu geniş dünyaya derhal ayak uydurmalısınız

Dikkat Çekici Tasarım

Dikkati üzerinize çekmenin bir diğer yolu ise tasarımınızdır. Sayfanızı oluştururken dikkat çekici, basit ve anlaşılır bir tasarım yapmanız gerekmektedir. Bunun için profesyonel kişilerden yardım almak işinizi kolaylaştıracak ve bir uzman görüşü almak da işinizi kolaylaştıracaktır. Sitenizde kullanıcı deneyimine ve kullanıcı ara yüzüne (UI, UX) çok önem vermelisiniz. Dikkat çekeceğiniz noktaları belirlemenize, anlaşılabilir ve kolay ulaşılabilir sayfalara önem vermelisiniz.

Çünkü internet kullanıcıları:

  • Geç açılan siteyi sevmezler (Maks. 2sn)
  • Kullanışlı olmayan siteleri sevmezler; sitenizde her şey ulaşılabilir olmalıdır ve yönlendireceğiniz sayfanın içeriğinin ne olduğunu net bir şekilde anlayarak daha yazıları okumadan bilinç altında yorumlayabilmelidirler. (Cep telefonu mu? Abiye mi? Yoksa Kolye mi?)
  • Ulaşılabilir Olmak

    Müşteriler ile iletişimde ulaşılır olmak çok önemlidir. Hızlı ve doğru iletişim kurmak müşterilerinizi size bağlayacak ve sadık müşteri portföyünüzü olabildiğince genişletmek, oluşabilecek sorunlara rağmen size olan güvenleri sayesinde daha az müşteri kaybedeceksiniz...