Faydalı Bilgiler

Marka Nedir? Markalaşma Süreci Nasıl İlerler?

Marka, bir şirketin, organizasyonun veya şahsın onu deneyimleyen bireyler tarafından ayırt edici unsurları sayesinde algılanması biçimidir. İşletmelerin ürün ya da hizmetlerini gösteren basit bir isim, sayı, tasarım veya sembol olmanın da ilerisinde adı geçen ürünün veya hizmetin çağrıştırdığı o tanışıklık hissini ve bıraktığı izlenimi ifade eder.

Devamı...

Marka Tescil Nedir?

Pazardaki benzer ürün ve hizmetleri diğer ürün ya da hizmetlerden ayırt etmek için kullanılan ya da belirli bir hizmetin pazarlanmasında kullanılan ayırt edici işaret, marka olarak tanımlanmaktadır. Sözcükler, Harfler, Sayılar, Şekiller, ürünün şekli veya ambalajı ile bunların bir arada sunumları marka olarak adlandırılmaktadır.

Devamı...

Marka Sınıfları Nasıl Seçilir?

Marka sınıflarınızı nasıl seçeceğiniz konusu, tamamen işletmenizin ne gibi faaliyetler yürüttüğü ile alakalıdır. E-ticaret, lojistik, toptan ve perakende satış, matbaa, görsel yayınlar, kafe ve geçici konaklama mekanları, servis ve tamir hizmetleri vb. olarak ayrılabilir.

Devamı...

Patent Süreci Nasıl İlerler?

Patent aşamalarını kısaca 11 adımdan oluşmaktadır. Patent başvuru süreci bilgi ve deneyim gerektiren bir konudur bu hususta uzman bir patent vekilinden danışmanlık almanızı öneririz. Ada Patent'e bu konu da güvenebilirsiniz.

Devamı...

Patentin Kısaca Tanımı

Patent, buluş sahibinin buluş konusu ürünü belirli bir süre üretebilme, kullanabilme, satabilme veya ithal edebilme tekel olma hakkına patent tescil hakkı denir. Bu hakkı gösteren belgeye de patent belgesi denir.

Devamı...

İSO Kalite Belgesi Nedir?

International Organization For Standarts yani kısacası İSO, 1947 yılında 25 ülkeden gelmiş 67 komite eşliğinde İsviçre’ de kurulmuş olup dünya standartlarına uygun olacak şekilde standartlar yayımlamak ve ürünlerin dolaşımına katkıda bulmayı amaçlar.

Devamı...

ISO 9001 Belgesi Nedir?

İSO 9001 Kalite Yönetim Sistemi kalite belgesinin amacı firmaların mal ve hizmetlerin kalite standartlarını korumasını ve hangi kriterlere uygun olarak sunuluduğunu göstermeyi sağlamaktır.

Devamı...

Marka Tesciline İtiraz | Marka Tecavüzü

Marka tescil sahiplerinin markalarının taklit derecesinde benzer olan marka tescil başvurularına, markalarla ilgili kanunlar ve görüşler kapsamında itiraz dosyası Ada Patent'in uzman vekili tarafından hazırlanır.

Devamı...

E Ticarette Nasıl Başarılı Olunur?

Alan adınız, parmak iziniz gibidir, bu sebep ile domain seçiminde çok büyük bir özen göstermelisiniz. Alan adı seçiminde sektörünüz ile alakalı, kısa ve akılda kalıcı bir isim seçmelisiniz.

Devamı...
iso 9001 belgesi ne işe yarar

ISO 9001 Belgesi Ne İşe Yarar?

Hizmet sektörü, çeşitli faaliyetler gösteren, insanlara mal ve hizmet sağlayan önemli ve geniş bir kesimi kapsar. Yiyecek, giyim, sağlık, eğitim, ulaşım ve buna benzer tüm faaliyetler

Devamı...