İkitelli Marka Tescil ve Patent Hizmetleri

E-Marka Sistemi İle Online Platform

İkitelli Marka Tescil ve Patent Hizmetleri

İkitelli marka tescil hizmetleri, marka ve patent hizmetini İkitelli bölgesinde en iyi hizmeti sunarak müşterilerinin memnuniyetini en üst noktada tutmak için çalışmalarına Ada Patent ofisi olarak hız kesmeden devam etmektedir. Ada Patent İkitelli'de marka tescil, patent ve kalite belgesi hizmetleriyle müşterilerin ihtiyaç ve beklentilerinin en doğru şekilde analiz eder ve bu doğrultuda danışmanlık ve eğitim hizmetleri sunmaktadır. Müşterilerinin marka tescil mevzuatı, patent mevzuatı konusundaki sorularını yanıtlamaya yönelik kapsamlı çalışmalar gerçekleştirerek, kaliteli danışmanlık hizmeti vermeyi amaçlamaktadır.

bakırköy marka tescil ve patent hizmetleri

Marka Patent Nedir?

Marka, bir şirketin ürün veya hizmetlerini bir başka şirketin ürün veya hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan, ünlü doktor, avukat, oyuncu, sanatçı kişi adları dahil, özellikle marka, slogan, logo şekilleri, harfler, sayılar, malların görünüşü ve ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayınlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işaretlerdir. Markanızı firmanızın adı olarak tescil ettirebileceğiniz gibi, firmanızın ürünlerini de mal veya ambalajı ile birlikte de tescil ettirebilirsiniz.

Marka Tescilinin Amacı Nedir?

Marka tescilinin özündeki amaçlardan bir tanesi de firmaların art niyetli 3. kişilere karşı korunmasıdır. Marka tescili yaptığınızda bir başkası aynı markayla sizin adınızı kullanıp kazanç elde etmeye kalkışamaz. Marka tescili yaparak bütün marka tecavüzü tehlikelerini engelleyebilecek hukuki haklara sahip olursunuz. Konuyla alakalı makalemizi Marka Hukuku adlı sayfamızda bulabilirsiniz.

Marka Sorgulama Nedir?

Marka sorgulamalarınızı nasıl yapacağınızı anlattığımız sayfaya Türk Patent Marka Sorgulama Nasıl Yapılır, sayfamızdan nasıl yapılacağını öğrenerek yapabilirsiniz. İsim hakkı başvurusunda bulunmadan önce muhakkak araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

Marka Sorgulama Hizmeti

Dilerseniz marka isminizi bizimle paylaşın, sizin yerinize ücretsiz araştıralım.

Marka Tescil

Marka Patent Nedir?

Marka patent, marka tescilinin halk söylemindeki ismidir diyebiliriz. Patent; yeni bir ürünü, buluşu koruyorken, marka tescil sadece markanızın isim hakklarını korumaktadır. Markanızın patentini, isim hakkınızı almak için yapmanız gereken aslında, marka tescil başvurusunda bulunmaktır.

İsim Hakkı Nedir?

İsim hakkı alma, marka tescilinin halk söylemindeki diğer isimlerinden biridir diyebiliriz. İsim hakkınızı belgeleyebilmek için marka tescil başvurusu yapmalı ve marka tescil belgenizi almalısınız.

Marka Tescil Nedir?

Marka tescil, pazardaki benzer ürün ve hizmetleri diğer ürün ya da hizmetlerden ayırt etmek için kullanılan ya da belirli bir hizmetin pazarlanmasında kullanılan ayırt edici işaret, marka olarak tanımlanmaktadır. Sözcükler, harfler, sayılar, şekiller, ürünün şekli veya ambalajı ile bunların bir arada sunumları marka olarak adlandırılmaktadır. Bu oluşumları korumayabilmenin ya da benzersizliğinin devamını sağlayabilmenin tek yolu marka tescil başvurusundan geçmektedir.

Marka Tescil Avantajları

Marka tescilinin avantajları, ürün ve hizmetlerinizi diğerlerinden ayırt edilebilmesi için bir marka oluşturmanız gerekli olduğunun farkına hepimiz varmışızdır. Sizden haberi olarak veya sizden hiç haberi olmadan bir başkası aynı sektör için marka tescil başvurusunda bulunabilir ve bu marka sizin markanıza benzer veya aynı da olabilir ancak TPE sizin bu markayı kullanıp kullanmadığınızdan haberdar olmadığı için sizden sonra sektöre atılım yapmış kişi için marka tesciline karar verebilir. Bu durumda markanın yasal hak sahibi marka tescil belgesini elinde bulunduran kişi olacağından sizden ya markanızı değiştirmenizi talep edecek ya da size bir de mahkeme açacaktır. Bu durumlara düşüp başınızı ağrıtacağınıza en baştan bir marka sorgulama yaparak veya yaptırarak, atılım yapacağınız sektördeki markanın müsaitlik durumunu kontrol edebilir çok uygun maliyetler ile Ada Patent aracılığı ile marka tescil başvurusunda bulunabilirsiniz.

Marka Tescil Süreci

Marka tescil süreci, yaklaşık 6 ay ile 1 yıl arasında sürmektedir. Bu süreçleri kısaltmak mümkün değildir. Ancak marka tescil başvurusunda bulunduktan sonra markanızı kullanmaya ve yaymaya başlayabilirsiniz. Çünkü markanız tescil başvurusunda bulunduğunuz tariten itibaren korunma altına alınacağı için sizden sonra aynı sektördeki marka sınıfına başvuran şahıs veya firmanın başvurusu reddedilecektir.

Marka Tescil Koruma Süresi

Markanın tescil edildiği tarihinden itibaren, on yıl koruma sağlar ancak, beş yıl içinde mal/ hizmet listesinde yazılı mal ve hizmetler de kullanılması zorunlu olduğu ve markanın kullanılmadığı ürün ve hizmet için, istek üzerine bir başkası tarafından, mahkeme kararıyla iptal ettirilebileceği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Marka Sınıflarının Belirlenmesi

Herhangi bir ürün için kullanılmak üzere bir marka seçimi sırasında dikkat edilecek en önemli konu, seçilen işaretin diğer marka, işaret ve sözcüklerinden farklı olmasıdır. Marka tescilleri sırasında diğer en önemli husus ise, marka tescil başvurusunda, marka tescilinin kapsayacağı malların ya da hizmetlerin, emtia sınıflarının saptanmasıdır. Seçtiğiniz markanın ya da işaretin kullanılan diğer markalardan ayırt edilebilecek şekilde farklı olması gerekmektedir. Markanın başkaları tarafından farklı emtia sınıflarında tescil ettirilmiş olması sizin markanız için önemli değildir. Marka emtia sınıflarını Marka Tescil Sınıfları sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Marka Sorgulama

Marka Tescil Başvurusunda bulunmadan önce markanızı, marka sorgulama için muhakkak bir ön araştırmadan geçirmelisiniz. Bu araştırmayı yapacağınız yegane kurum olan Türk Patent ve Marka Kurumundan kolaylık gerçekleştirebilirsiniz. Ancak marka sorgulama yaparken dikkat etmeniz gereken bir kaç püf nokta bulunmaktadır. Bu detayları anlatıığımız sayfayı dikkatlice incelemenizi tavsiye ederiz. Türk Patent Marka Araştırma nasıl yapılır sayfamızdan da ulaşabilirsiniz.

Marka Koruması

Marka koruması, ürün ve hizmetlerinini pazarlarken marka kullanan marka sahiplerini koruyan ve marka sahiplerine bir takım yasal haklar tanıyan bir sistemdir. Marka tescilinin amacı, organizasyonların ürün ve hizmetlerini pazarlarken kullandıkları markalarının taklit edilmesinin önüne geçmektir. Marka tescili, ileriki süreçler de başınıza gelebilecek bir başkası tarafından kullanım ya da yine başkası tarafından tescil edildiğinde mahkeme kapıların da size maddi ve manevi zararlardan korumak maksadıyla yapılması gerekmektedir. Başkası tarafından kullanılan tescilsiz bir markanın, hak sahibi olmayan bir kişi tarafından tescil için başvuru yapılması veya tescil ettirilmesi hallerinde, gerçek marka hakkı sahibinin itiraz etme veya dava açarak tescili iptal ettirme yetkisi vardır Ancak bu süreç uzun ve meşakatli bir süreçtir.

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Marka Tescili İçin Gereken Evraklar

Marka Sorgulama Nasıl Yapılır?
Marka Tescil Süreci Nasıl İlerler?
Marka Tescilinin Avantajları Nelerdir?
Marka Tescili Ne Kadar Sürede Tamamlanır?
Marka Tescilinde Koruma Süresi Ne Kadardır?
com.tr Alan Adı Kaydımı Ne Zaman Yapabilirim?
Marka Takibi Neden Önemlidir?
BuyBox Listeden Nasıl Çıkabilirim?
Marka Devri Nedir? Marka Devri Nasıl Yapılır?
İsim Hakkı Alma

Markalar çeşitli farklılıklardan dolayı aşağıdaki gruplara ayrılır:

1-) Ticaret markaları

Bir işletmenin imalatını veya ticaretini yaptığı malları, başka işletmelerin mallarından ayırt etmeye yarayan işaretlerdir. Malların üzerinde veya ambalajında kullanılan markalar ticaret markalarıdır.

2-) Hizmet markaları

Bir işletmenin hizmetlerini diğer işletmelerin hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan işaretlerdir. Bankaların, hastanelerin, reklamcılık sektörü, televizyon ve radyo yayıncılarının, otellerin, restaurantların ve eğlence hizmeti veren firmaların markaları hizmet markaları kapsamında korunmaktadır.

3-) Garanti markaları

Marka sahibinin kontrolü altında, birçok işletme tarafından o işletmelerin ortak özelliklerini, üretim usullerini, coğrafi menşelerini ve kalitesini garanti etmeye yarayan işaretlerdir. Garanti Markalarına en iyi örnek; Uluslararası Yün Birliği'ne ait "WOOLMARK" markası, Türk Standartları Enstitüsü tarafından firmalara verilen standartlara uygunluk belgesiyle kullanılan TSE markası, ISO 9000 ve CE işareti de garanti markalarına örnek gösterilebilir.

4-) Ortak Markalar

Üretim, ticaret veya hizmet işletmelerinden oluşan, bir grubun mal veya hizmetlerini diğer işletmelerin mal veya hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan işaretlerdir. Markanın ayırt etme, mal veya hizmetin menşeini gösterme, garanti etme, reklam, mutlak hak, koruma gibi ekonomik ve hukuki fonksiyonları bulunmaktadır.