ISO 9001 Belgesi Ne İşe Yarar?

Dünyada en çok bilinen kalite yönetim standardı IS0 9001, en son 2015 yılında revize edildi.

ISO 9001 Belgesi Ne İşe Yarar?

Hizmet sektörü, çeşitli faaliyetler gösteren, insanlara mal ve hizmet sağlayan önemli ve geniş bir kesimi kapsar. Yiyecek, giyim, sağlık, eğitim, ulaşım ve buna benzer tüm faaliyetler bu sektöre girmektedir. Hayatımızın her anında bu hizmetlere ihtiyaç duymaktayız. Şartlar daha da geliştikçe, yani teknoloji daha da yaygın hale geldiği ve yeni gelişmeler oldukça da hizmet alanı daha da genişlemektedir.

Hizmet sektöründe çalışmanın verimliliği ve devamlılığı esastır. Yükseliş grafiği devamlı yukarı gösteren işletmeler her zaman birinci tercih sebebidir. Bunun için ise en önemli unsur kalitedir. Kalite bir hizmetin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlar. Tanınmasına, isim yapmasına yardımcı olur. Her hizmet sektörü kaliteye son derece önem vermek durumundadır. Öyle ki işletmedeki devamlılıkta da bunu gerektirir.

Kalitenin Önemi

Toplum olarak kaliteye ve hizmetin veriliş şekline çokça önem vermekteyiz. Bir markete girerken, sağlık kuruluşuna muayene olurken, seyahat yaparken müşteri memnuniyeti ve firmanın kaliteli hizmet vermesini önemseriz. Müşterisini memnun eden bir firma ya da bir işletme daha çok müşteri çekecektir. Memnun edilen bir müşterinin, arkasından en az onlarca müşteri getireceğini çoğu işletme bilmektedir.

Hizmetinde daha titiz davranan, temizliğe önem veren, karşılıklı ilişkiler de güler yüzlü çalıştıranlar barındıran, ürün ve hizmet anlayışında kalite ve memnuniyeti gözeten firmalar her zaman ayakta durabilirler. Zaten her müşterinin de istediği bu davranıştır. Üst yönetiminden en alt çalışanına kadar bir ekip işidir aslında hizmet sektörleri.

Hizmet sektörlerinin kalitesi, kullandığı makine ve teçhizattan tutun da, ortaya çıkarılan ürünlerin kalitesi, hizmette kullanılan her türlü cihazlar ile sahadaki en kalifiye elemanın çalıştırılmasına kadar bu benzeri durumları kapsamaktadır. Bunun yanında kalite, en çok endüstri alanında faaliyet gösteren ülkelerin işletmelerinde son derece önemlidir.

ISO Belgesi

iso 9001 2015 kalite yönetim sistemi iso 9001 kalite belgesi

Uluslararası standardizasyon olan ISO bir kalite sistemidir. ISO bir kalite standartları serisidir. Müşteri ilişkilerinden birçok konuya kadar birçok seçeneklerin değerlendirilmesi ile sağlanan bir kalite kontrol belgesidir. Hizmette uygunluk, verilen hizmette güven, esaslı konularıdır. Bu standartlar serisinden olan ISO 9001 belgesi; kaliteyi, güveni, sorunlara daha hızlı çözümler bulmayı, müşterilerine kendisini kanıtlamasına olanak sağlamasını, verimliliğinin, kazancının ve saygınlığının artmasını sağlayan etkili bir sistemdir.

Dünyanın gelişmiş ülkelerinde de önemli bir belge özelliği olan bu kalite sistemi sayesinde müşteriler daha güvenli ve daha kaliteli hizmetler alabilmektedir. Alınan ürünlerin çoğunda iso belgesine bakmaya başladık desek yanılmış olmayız.

Dikkat Edilmeli

Ülkemizde de sahte işletme sayıları bir hayli fazladır. Vergisini bile ödemeyen, gizleyen, merdiven altı çoğu işletme adı altında faaliyet gösteren yerler hizmet vermek yerine halkın hem malına hem de canına kast edebilmektedir. Bilmeden aldığınız bir merdiven altı piyasaya sürülen yiyecek, sağlığımızı olumsuz etkileyebilir. Ya da bir ticari alım karşısında kişiyi kolayca kandırarak maddi bir zarara uğratabilir. Kaliteli olan her şey her yönden daha iyidir. Hayatımızı garantiye almak bizim elimizdedir.