ISO Kalite Belgesi

Hedeflerinize Ulaşırken Yanınızdayız...

ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi
ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi
ISO 45001:2018 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi

Kalite Yönetim Sistemleri

Firmanızı rakiplerin bir adım önünü geçirmenin zamanı gelmedi mi!

ISO 9001 KYS

Iso 9001 Kalite Yönetim Sistemi, kalite belgeleri içerisindeki en temel yönetim sistemidir, her ölçekteki firma için gereklidir.

ISO 10002 MMYS

Iso 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi, müşteri memnuniyetinizi yükseltmenizi sağlar, müşterilerimize verdiğiniz değeri gösterir.

ISO 14001 ÇYS

Iso 14001 Çevre Yönetim Sistemi, dünyanın var olan ekosistemini bozmadan iş yapabildiğinizi ve çevreye duyarlılığınızı gösterir.

ISO 27001 BGYS

Iso 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi, müşterilerinizin size iletmiş olduğu ticari sır veya kişisel bilgileriniz koruduğunuzu gösterir.

ISO 45001 İSGY

Iso 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, olası maddi ve manevi iş kazalarının önüne geçmek için oluşturulmuş bir standarttır.

ISO 13485 MCKYS

Iso 13485 Medikal Cihaz Kalite Yönetim Sistemi, medikal ve sağlık sektöründe üretilen tüm ürünler için alınması gereken bir stanndarttır.

ISO 16949 OKYS

Iso 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi, tüm yedek parça üreticileri ve ana yükleniciler için kalite standartını gösteren belgedir.

CE Belgesi (AT Uygunluk)

Avrupa'ya ihraç edilen tüm ürünler için istenen, satışı yapılan ürünün Avrupa Standartlarına uygunluğunu gösteren belgedir.

TSE

Türk Standartları Enstitüsü, ürüticiler TSE belgesi alarak kendilerinin bizzat TSE tarafından denetlendiğini gösteren belgedir.

Kalite Standartlarının Önemi

Organizasyonların ürün ve hizmetlerini uluslararası kuruluşlar tarafından belirlenmiş kriterlere göre üretip sunduklarını göstermeleri, müşterilerine minumum standartlarının bile oldukça yüksek olduğunu belgelerle gösterebilmesini amaçlamaktadır. Özellikle ihracatçılar için kaçınılmaz hale gelmiştir.

Neden Ada Patent?

Ada Patent, müşterilerini hiçbir zaman yarı yolda bırakmadan herzaman yanında olacaktır. Ada Patent'ten firmanız için gereken tüm akreditasyon ve standartlar için hizmet alabilirsiniz. Başlıca akreditasyonlarımız: TÜRKAK, IAS, DAKKS, GOST-R gibi akrediteli belgeleri kısa terminler ve uygun fiyatlarla size sunar.

KALİTE STANDARTLARINIZI YÜKSELTİN!

Müşteri Memnunuyetinin Yükselmesi

Maliyetlerin Düşmesi

Projelerin Zamanında Teslimi

İş Kazalarının Azalması

Bazı Akreditasyonlarımız

 • TÜRKAK Akreditasyon
 • IAS-Akreditasyon
 • DAKKS Akreditasyon
 • GOST-R Akreditasyon
 • reklamkap marka tescil
 • reklamkap marka tescil

Kalite Yönetim Sistemleri

Önce kalite belgelerinin amacını ve bizlere sağlayacağı faydaları bilmemiz gereklidir. Ürün ve hizmetlerimizi, dünyaca kabul görmüş (Uluslararası Standartlar Teşkilatı) ve bu kuruluşun akredite ederek belge vermeye yetkilendirdiği kurumlardan da onaylandığını, müşterilerimize ispat etmenin en kolay yoludur. Kısaca kalite belgesi almak benim ürünüm iyi demekten daha etkili ve kurumsal bir çözümdür.

Kalite Belgesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Kalite belgesi alırken en çok dikkat etmeniz gereken iso belgesini ne için aldığınızdır. Devlet ihalesine katılmak için mi? İhracat yapmak için mi? Çünkü iki işlem için de farklı akreditasyonlu iso kalite belgesi gerekmektedir. Belge aldığınız kuruluşun da en az bu aşama kadar önemi bulunmaktadır. Çünkü eğer size hiç bir geçerliliği olmayan (None-Akredite) iso belgelerini size ne işe bile yarayacağını anlatmadan satılması olası bir ihtimaldir ve bu konu da hiç bir sorumlulukları da yoktur. Fiyat olarak daha cazip görünmeleri aldatıcı olabilir, ancak bu belgelerin bir geçerliliği olmayacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

İSO Kalite Belgesi Nedir?

International Organization For Standarts yani kısacası İSO, 1947 yılında 25 ülkeden gelmiş 67 komite eşliğinde İsviçre’ de kurulmuş olup dünya standartlarına uygun olacak şekilde standartlar yayımlamak ve ürünlerin dolaşımına katkıda bulmayı amaçlar. Biraz daha sadeleştirmek gerekirse, küçük veya büyük her türlü kuruluş için gerekli olan İSO, kuruluşların ürün ve hizmetlerinin kalitesini simgeleyen standartları tüm dünyadan aldığı geri bildirimler sayesinde oluşturan ve denetlenmesini sağlayan organizasyondur.

Kalite Belgesi Nedir? sayfamızdan detaylı bloğumuzu inceleyebilirsiniz.

Kimler ISO Belgesi Alabilir?

Büyük ve küçük ölçekli tüm imalathaneler ve hizmet sektörün de bulunan tüm firmalar iso kalite belgesi alabilir. ISO belgesi almak müşterileriniz de güven duygusunu artıracağı gibi işinizi ciddiye aldığınızı izah etmenin en etkili ve en kolay yolu da bu iso kalite belgeleri sayesin de mümkün olacak ve kurumsal kimliğinizi yansıtmanız da rol oynayacaktır.

ISO Kalite Belgesi Almak İçin Gerekenler Nelerdir?

 • Son yıla ait vergi levhası
 • Ticaret sicil gazetesi
 • Varsa faaliyet belgesi
 • Yetkili imza sirküleri
 • Belgelendirme başvuru formu

 • Bunlar İSO belgesi alınması için gerekli evraklardır.

  ISO 9001 Belgesi Nedir?

  ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi Nedir? İSO 9001 Kalite Yönetim Sistemi kalite belgesinin amacı firmaların mal ve hizmetlerin kalite standartlarını korumasını ve hangi kriterlere uygun olarak sunuluduğunu göstermeyi sağlamaktır. Kalite yönetim sisteminin kurulması esnasında uyulması gereken standartlardır. Diğer bir deyişle firmaların müşteri memnuniyetini artırması amaçlı kalite yönetim sisteminin kurulması ve geliştirilmesi konusunda öncülük eden İSO tarafından yayımlanmış bir standartlar bütünüdür.

  ISO 9001 Belgesi Nedir? sayfamızdan detaylı bloğumuzu inceleyebilirsiniz.

  ISO 9001 Belgesi Ne İşe Yarar?

  Hizmet sektörü, çeşitli faaliyetler gösteren, insanlara mal ve hizmet sağlayan önemli ve geniş bir kesimi kapsar. Yiyecek, giyim, sağlık, eğitim, ulaşım ve buna benzer tüm faaliyetler bu sektöre girmektedir. Hayatımızın her anında bu hizmetlere ihtiyaç duymaktayız. Şartlar daha da geliştikçe, yani teknoloji daha da yaygın hale geldiği ve yeni gelişmeler oldukça da hizmet alanı daha da genişlemektedir.

  ISO 9001 Belgesi Ne İşe Yarar? sayfamızdan detaylı bloğumuzu inceleyebilirsiniz.

  ISO 9001 Neden Gereklidir?

  Global ticaretin, günümüz koşullarında internet ve telekomünikasyon sistemlerinin gelişmesiyle kolaylaşarak artan iletişim sayesinde, ticaret yapmak giderek kolaylaşmaktadır. Ancak rekabet ortamının da kızışmasıyla şirketleri zorlu süreçlere katlanmak zorunda kalmaktadırlar. Bu süreçleri daha kolay aşabilmeleri ve yaşanan veya yaşanabilecek problemleri ortadan kaldırmak, firmaların zarar ettikleri yönlerini tespit edip, sistemlerini geliştirmelerini sağlamak ve müşteri memnuniyetini yukarı taşımak için ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemi Serisinden faydalanmaları zaruri öncelik olmuştur.

  ISO 9001 Belgesi Neden Gereklidir? sayfamızdan detaylı bloğumuzu inceleyebilirsiniz.

  TÜRKAK ISO Kalite Belgesi Almak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

  ISO kalite belgesi alımı için izlenmesi gereken adımlar şunlardır;

 • İlk olarak, tüm firma personellerinin kalite eğitim belgesi alması zorunludur.
 • Firma içi sistem belirlenip, sistem ve çalışma şekli belirlenmelidir. Firma içi çalışma sistemi belirlendikten sonra yöntemlerin tasarımı ve denetlemesi yapıp raporlanmalıdır.
 • Firma Yönetimine sunabilecek bir KYT belirlendikten sonra, firmadaki herkesi kalite belgesi konusunda bilgilendirecek eğitimler yapılmalı ve yürütülmelidir.


 • TÜRKAK ISO Kalite Belgesi Almak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir? sayfamızdan detaylı bloğumuzu inceleyebilirsiniz.

  ISO 45001:2018 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Nedir?

  ISO 45001, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi olup, en değerli varlığınız olan çalışan emekçilerinizi korumanız hususunda size yardım edilecek ve işçi sağlığı ve güvenliğinizi de en üst seviye olan, mükemmelliğe ulaşmanızı sağlayacak bir yönetim sistemi biçimidir.

  ISO 45001:2018 İSGY sayfamızdan detaylı bloğumuzu inceleyebilirsiniz.

  ISO Kalite Belgesi Almanin Yararları Nelerdir?

 • İSO kalite belgesi sayesinde yurtdışında ve yurtiçinde rekabet şansı artan firmaların rakiplerine göre daha prestijli konumda olmaları sağlanır.
 • İSO kalite belgesi bir firmanın kurumsallaşmaya başladığının göstergesidir.
 • Firmaların önünü açarak, diğer firmalara göre avantajlı konuma getirir.


 • ISO Kalite Belgesi Almanin Yararları Nelerdir? sayfamızdan detaylı bloğumuzu inceleyebilirsiniz.

  Kurumsal Firmalara İş Yapmak İstiyorum Hangi Belgeleri Almalıyım?

  Kurumsal firmalar sizin iş hacminize baktıkları kadar bu işleri hangi standartlar da yaptığınıza da dikkat etmektedirler. Genel olarak IAS akreditasyon kabul görse de bazı firmalar TÜRKAK belge isteyebilmektir. Hedefiniz savunma sanayisine çalışmak ise size TÜRKAK belgesi gerekli olacaktır. Bunun dışında ki neredeyse tüm sektörler için IAS akreditasyonlu kalite belgesi yeterli olmaktadır.

  İhracat Yapmak İçin Hangi Kalite Belgeleri Aranmaktadır?

  İhracat yapmak için aranan kalite belgeleri yine sektörünüze göre değişiklik gösterse de esas olarak bu belgelerin hangi kurumdan akredite edildiği çok önemlidir. Çünkü akreditasyonsuz iso belgeleri internetten sorgulattıkların da bir karşılığı bulunmadığı için ürünlerinize karşı iyi bir izlenim oluşturmadığı gibi sizi de muhtemelen zor duruma sokacak ve maddi olarak yoracaktır.

  Devlet İhalesine Katılmak İçin Gereken Kalite Belgeleri Nelerdir?

  Belediyeler ve diğer devlet kurumlarının açtığı ihalelerin şartnamelerin de genel olarak istenen belgelerin hangi belgeler olduğu gibi TÜRKAK akreditasyonlu olması da gerekmektedir. TÜRKAK akreditasyonlu kalite belgeleri IAS akreditasyonlu iso belgelerine göre daha pahalı olmasına karşın yurtiçinde daha çok kabul görmektedir. Ancak TÜRKAK akreditasyonlu kalite belgesi almak biraz daha karmaşık ve zorlu bir süreçtir.

  Standart Olarak Alınması Gereken Kalite Belgeler Nelerdir?

  Sektörünüze özel kalite belgelerinin dışında her firma için gereken belgeler ISO 9001, ISO 10002 ve ISO 14001 belgeleridir. Bunların dışında gereken diğer kalite belgeleri için danışmanlık alarak seçmeniz de fayda var. Çünkü otomotiv sektöründe ki bir işletmenin alacağı iso kalite belgesi ile medikal sektöründe ki bir ithalatçı veya imalatçının alacağı kalite belgesi farklılık göstermektedir.