Marka Nedir? Markalaşma Süreci Nasıl İlerler?

Marka Nedir? Markalaşma Süreci Nasıl İlerler?

Marka, bir şirketin, organizasyonun veya şahsın onu deneyimleyen bireyler tarafından ayırt edici unsurları sayesinde algılanması biçimidir. İşletmelerin ürün ya da hizmetlerini gösteren basit bir isim, sayı, tasarım veya sembol olmanın da ilerisinde adı geçen ürünün veya hizmetin çağrıştırdığı o tanışıklık hissini ve bıraktığı izlenimi ifade eder.

Anlaşılacağı gibi, marka soyut ve sezgisel bir unsurdur. Tecrübelerin doğal bir sonucu olarak beyinlerde hayat bulur. Onu geliştirenler ise çalışanlar, yatırımcılar, medya ve belki de en önemlisi müşterilere sunduğunuz yüksek memnuniyet oranı sayesinde sizden, memnun kalmış müşterilerdir.

Marka tescil patent isim hakkı kadıköy şişli levent inegöl mudanya ikitelli karaköy bakırköy merter

Markanızı En Değerli Varlığınız Olarak Kabul Etmek

Markalar bahsettiğimiz bu soyut dünyalarına rağmen maddi ve ticari değeri bir hayli yükselten unsurlardır.

Bildiğiniz markaları bir düşünün.
Örneğin, Apple markası hepimiz için ne anlam ifade ediyor? Yalnızca konsol, telefonlar ve onsuz yapamayacağımızı düşündüğümüz diğer harika ürünleri mi? Bunlar yalnızca Apple’ın bize sunmuş olduğu ürünleri ifade eder. Markayı değil. Dikkatinizi çeken şey çarpıcı televizyon reklamları, zekice hazırlanmış ürün lansmanları ya da minimal bir şıklıktaki vitrinlerin çok daha ilerisinde bir şey olabilir, öyle değil mi? Tüm bu unsurlar da reklamcılık ve pazarlamayla alakalı organizasyonlardır. Hatta son derece kalitesi yüksek bir pazarlama ve reklamcılık planı uygulandığı da ortada, ama yine de okuduklarınızın hiçbiri tek başına hedef noktamızı değiştirmeye yetmemeli.

Marka-tescil-patent-isim-hakkı-maslak-gaziosmanpaşa-bayrampaşa-ümraniye-imes-başakşehir-beşiktaş-bakırköy-beylikdüzü

Apple adı veya logosu ve markasını çağrıştırmaya yetecek pek çok şey dahi Apple markası hakkında bahsederken ne anlatmak istediğimizi konusunda verdiğimiz örnekler yetersiz kalabilir.

Görünen o ki Apple markası fiziki bir anlam ifade etmemektedir. Onu göremez, duyamaz ya da dokunamayız. Ancak hal böyle iken Apple’ın sahip olacağınız en değerli şey olamayacağı anlamını da taşımıyor. Apple, marka değeri son derece yüksek bir organizasyondur. Apple markasına ait herhangi bir ürün ya da hizmet alan bir kimsenin bir daha üstüne para bile verseniz dahi farklı marka ürünleri tercih benimseyememesinin temelinde de, eşsiz marka değeri yatmaktadır. Apple'ın ileri görüşlülüğü ve sunduğu muazzam kullanıcı deneyimi (UX) sayesinde sadık müşterilerden oluşan büyük bir kitlenin tercih noktası haline gelmiştir. Anlayacağınız, Apple’ın en büyük avantajı benimsettirdiği ve hissettirdiği marka değeridir. Şu an için başka hiçbir reklam ve pazarlama stratejisi ile Apple’ın oluşturduğu bu güçlü marka bilinirliği ile yarışamaz.

Apple’ın hiçbir zaman telefonlarının teknik özelliklerinden bahsetmediğini farkettiniz değil mi? Ne hafızalarının gigabyte'ı ne de işlemci hızlarıyla öne çıkmak istediler. Sadece bunu yaptıklarında diğer telefon ya da konsol üreticilerinden hiçbir farkları olmayacağının bilmekteydiler. Hiçbir zaman başka şirketler ile fiyat rekabetine girmeyi bile düşünmediler. Bu sebepten kendilerini farklı konumlandırdılar. 1997 yılındaki kampanyalarında şu sloganı kullandılar: “Farklı Düşünün! ” Apple örneğinden de anlayacağımız üzere güçlü marka algısı yaratmanız halinde müşterilerin sizi ya da sunduğunuz ürün ve hizmetlerde rakiplerinizi tercih etme olasılıklarını büyük ölçüde engelleyecektir. Maliyetlerinizi düşük tutmak uğruna kaliteden ödün vermeyi tercih eden rakiplerinizden değil de, Apple şirketinin izlediği yola ve stratejiye bağlı kalırsanız, satış fiyatının yüksekliğine kimse bakmayacaktır ve bu ücretle çok daha fazla şey elde etmenin peşinde olan müşterileri ürün ve hizmetlerinize kolaylıkla çekebileceksiniz.

Marka yaratmanın neden bu denli değerli olduğunu daha iyi anlamanız için de bir de markanın temel bileşenlerine göz atalım.

Markanın Temel Bileşen Unsurları Nelerdir?

Marka-tescil-patent-isim-hakkı-kalite-belgesi-iso9001-iso16949-iso45001-iso14001-ce-sakarya-bolu-konya-osb-iş güvenliği-ikitelli-startup-üniverstei-üniversite

Bir düşünce ürünü olan marka, çok sayıda belirleyici unsurun bir araya gelmesinden oluşmaktadır. Yazımızın bu bölümünde markanın marka klavuzu, şirket prensipleri, marka ismi ve slogan, kurumsal kimlik, web sitesi, ve marka mimarisini içinde barındıran temel marka bileşenlerini sizlerle inceleyeceğiz. Marka bileşenlerinin en önemlilerine bir göz atmanız inceleyeceğimiz bir sonraki kavram olan markalaşma sürecini çok daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

1) Marka Klavuzu

Marka-tescil-patent-isim-hakkı-kalite-belgesi-iso9001-iso16949-iso45001-iso14001-ce-sakarya-bolu-konya-osb-iş güvenliği-ikitelli-startup-üniverstei-üniversite

Marka klavuzu, puslu ve sisli havalarda markanıza yol göstermesi için planladığınız bir yol haritasıdır. Markanızın en temel gerçeklerinin ve tüm programınızın bir nevi özetidir. Araştırma ve konumlandırma da dahil olacak şekil de tüm marka stratejilerinin belirlenme aşamasında yaptığınız çalışmaların sonucudur. Marka klavuzunuz markanızla alakalı aksiyon alacağınız ve bu hareketin perde arkasındaki amacı gözler önüne sermektedir. Klavuzun beş bölümü vardır: Amaç, Vizyon, Misyon, Değerler ve Stratejik Hedefler.

2) Şirket Prensipleri

Marka-tescil-patent-isim-hakkı-kalite-belgesi-iso9001-iso16949-iso45001-iso14001-ce-sakarya-bolu-konya-osb-iş güvenliği-ikitelli-startup-üniverstei-üniversite

Şirket prensipleri, markanızı yönlendirecek ortak bir amaca ve amaca sahip olabilmeyi ifade etmektedir. Ancak, bu prensipler hararetli liderlik konuşmalarından ya da çalışanların iyi vakit geçirebileceği düşündüğünüz oyun alanlarından ibaret değildir. Şirket prensibi, tamamı ile markanızın temel değerlerinin üzerine inşa edilmiş olup dünya ile iletişime geçme biçiminizi ve atacağınız her adımın nedenini belirleyen ilkeler üzerine kurulu olmalıdır. Kaya gibi sağlam bir şirket prensibinin meyvesi ise oluşturmak istediğiniz kurum içi marka algısıdır, bu algı, markanız ile birlikte sunduğunuz ürün/ hizmetin çalışanlarınızın daha da derinlemesine anladığı ve bu markanın gönüllü savaşçıları olarak hareket etmek istetecek motivasyona sahip oldukları en ideal çalışma biçimidir.

3) İsim ve Slogan

Marka-tescil-patent-isim-hakkı-kalite-belgesi-iso9001-iso16949-iso45001-iso14001-ce-sakarya-bolu-konya-osb-iş güvenliği-ikitelli-startup-üniverstei-üniversite

Marka işareti ve sloganı, bir organizasyonun dışardan bakıldığında görünen yüzü adı ya da sloganıdır. Bu sebepten, markanıza isim bulma veya slogan oluşturma aşamasında anlamsal yönden altı dolu kelimelerden seçilmelidir. Bu iş göründüğü kadar kolay değildir ve farklı pek çok etkeni içinde barındırır. Pazar araştırması, müthiş bir beyin fırtınası, logo ve kimliklendirme çalışmaları, algı testi süreci vb. aşamalardan geçmesi gerekir. Seçtiğiniz marka adı veya sloganın anlamlı olması dahi tek başına yeterli değildir, aynı zamanda kabul edilebilir olmaları gerekir. Güçlü bir marka adı ile markanızın benzersiz değer önerilerini müşterilerinize de iletir, rakip firmaların arasından ustalıkla sıyrılır ve markanızı deneyimleyecek olanlar üzerinde güçlü bir ilk izlenim bırakırsınız.

4) Kurumsal Kimlik

Marka-tescil-patent-isim-hakkı-kalite-belgesi-iso9001-iso16949-iso45001-iso14001-ce-sakarya-bolu-konya-osb-iş güvenliği-ikitelli-startup-üniverstei-üniversite

Kurumsal kimlik olarak adlandırılan konu aslında adından da kolaylıkla anlaşılabileceği gibi bir firmanın, kurumun, organizasyonun ya da bu tip başka oluşumların hem şirket içerisinde hem de şirket dışında duruşunu, davranışını, imajını temsil eden algı kavramını, yani şirketin kimliğidir.

Bir başka söyleyişle kurumsal kimlik kurumun iç ve dış dünyadan zihindeki algı biçimidir. Kurumsal kimlik, firmalar arasında ortaya çıkabilecek olan kimlik kargaşasını ve karıştırılma olasılığını yok eder. Aynı zamanda iyi oluşturulmuş bir kurumsal kimlik kurumların, müşterilerin ya da hitap edilen hedef kitlenin gözünde prestij kazanmalarını, kalite algısının artmasında ve firmaların saygınlığının artmasını sağlar. Ayrıca, etkili ve akılda kalıcı şekilde oluşturulmuş bu çalışma firmalar tarafından da özümsendiğinde, müşterilerin gözünde firmalara olan güveni artırarak, firmaların akıllarda daha çok yer etmesine ve tanınırlığına katkı sağlar.

5) Marka Mimarisinin Planlanması

Marka-tescil-patent-isim-hakkı-kalite-belgesi-iso9001-iso16949-iso45001-iso14001-ce-sakarya-bolu-konya-osb-iş güvenliği-ikitelli-startup-üniverstei-üniversite

Marka mimarisi, marka veya markaları tanımlayan birbiri ile bağlantılı isimler, renkler, işaretler ve görsel dil algısını ifade etmektedir. Her biri kurumunuzun sunduğu ürün ve hizmetlerin bir parçası olan marka oluşumlarınız ve bu alt markaların birbiriyle olan hiyerarşik ve etkileşimli ilişkilerini düzenleyen bir sistem olduğu da söyleyebiliriz. Marka mimarisi sayesinde işletmeler, kurumsal markası ile alt markalar arasındaki en karlı bağı net bir şekilde görebilirler. Üstün bir marka mimarisi oluşumu, müşteri deneyimi araştırma sonuçları baz alınarak oluşturulabilmektedir. Marka mimarisi sistemleri genellikle monolitik (tekil/ bağımsız), onaylanmış veya çoğulcu olarak kategorize edilir. Monolitik marka anlayışı, tekil bir ana marka ve birden fazla alt markanın birleşmesinden oluşur. Onaylanmış ve çoğulcu mimariler ise yönettikleri departmanlarda farklı ilişkileri olan ana markaları içerir.

6) Marka Kimliği

Marka-tescil-patent-isim-hakkı-kalite-belgesi-iso9001-iso16949-iso45001-iso14001-ce-sakarya-bolu-konya-osb-iş güvenliği-ikitelli-startup-üniverstei-üniversite

Markanızın kimliği bir logo ve tabeladan çok daha ötedir. Kimlik, marka stratejisi ve konumlandırma sürecinde ortaya çıkan temel gerçeklerden oluşan görsel ve soyut bir biçimdir. Bir nevi parmak izi veya DNA diyebiliriz. Etkileyici bir marka kimliği, markanızın kişiliği, vadettikleri ve amacı da dahil olmak üzere markanıza ait tüm tanımlayıcı unsurları içermelidir. Markanızın kimliği onun bu dünyada bırakacağı ayakizidir. Markanızın özünü, onu tecrübe eden herkese görsel bir şölenle iletme gücüne sahip, anlam yüklü estetik bir semboldür.

7) Kurumsal Web Sitesi

Marka-tescil-patent-isim-hakkı-kalite-belgesi-iso9001-iso16949-iso45001-iso14001-ce-sakarya-bolu-konya-osb-iş güvenliği-ikitelli-startup-üniverstei-üniversite

Kurumsal Web siteniz markanızı tam ve istediğiniz şekilde sergilemenizi sağlayacak en özgür olduğunuz alandır. İyi bir kurumsal web sitesi, kaliteli içerikleri, ilgi çekici tasarımıyla ve kullanıcı deneyimini (UX) en üst düzeyde tuttuğunuz ve markanıza yeni bir soluk getirecektir. Üstelik bugünlerde web siteleri yalnızca masaüstü deneyimiyle sınırlı da değil. Günümüzde öyle bir hal aldıki artık masaüstünden çok mobil kullanıcılar daha fazla erişim sağladıkları için mobil kullanıcıları da önemseyerek resposive tasarımlar önceliğiniz olsun. Artık mobil cihaz sürümleri ile bizimle dünyanın öbür ucuna dahi gelebiliyorlar. Anlayacağınız web siteleri hedef kitlenize eksiksiz bir marka deneyimi sunmak için en etkili ve en düşük maliyetli yollardan biri olmaya bugün olduğu gibi gelecekte de devam edecek.

Artık bir markayı oluşturan farklı unsurları tüm ayrıntılarıyla incelediğimize göre bir sonraki aşamaya geçebiliriz: Markalaşma…

Markalaşma Nedir?

Markalaşma ve marka oluşturma süreci bir şirketin, kuruluşun veya girişimcinin algılanış biçimini şekillendirme sürecini ifade eder.

Sadece müşteri algısı tek başına bir iPhone satın aldırmaya yeterli değildir. Ancak, davranışları yönlendiren asıl şey marka algılarımız ve onlara ulaşma isteğimiz olduğundan kritik bir önem arz etmektedir. Öyle ki farkında olmadan yönlendirildiğimiz algılarımız bile davranışlarımızı derinlemesine etkileyebilmektedir. Sosyal psikoloji üzerine yapılan araştırma sonuçları, satın alma eylemlerimizin tamamen kontrolümüzde olduğunu düşündüğümüz anlarda bile davranışlarımızın çoğu kez tamamıyla bihaber olduğumuz bir dizi uyarandan etkilendiğimizi gerçeğini önümüze koymaktadır.

Özetle, şahsın bir markayı bilinçli ya da bilinçsiz olarak nasıl algıladığı, o markayla nasıl bir etkileşime gireceğine ve marka sahibinin markayı nereye konumlandırdığına bağlı olarak değişebilir. Markalaşma kavramı gücünü işte tam da bu noktadan alır: Algılar şekillendirebilir ve süreci iyi yönetmek tamamen sizin elinizdedir. Dolayısıyla, müşterinin marka algısını da oluşturmanın size sağlayacağı faydaları göz ardı edemezsiniz.

Markalaşma süreci tüm müşteri adaylarınızın algılarını şekillendirme gücüne sahiptir. Bu algıyı şekillendirmenin ne kadar önemli olduğunu örneklerimiz ile görmüş olduk. Marka algısı şekillendirilmeye bir hayli de müsaittir. Öyle ki bunu yapmanız için adeta haykırırlar. Farkında olsak da olmasak da her daim anlam ve düzen arayışında oluruz ve bu süreci iyi yönetmek için elinizden geleni yapmanız gerekmektedir. Çünkü düzensiz ve anlamdan yoksun bir dünyada kayboluruz. Hayata dair anlamlı ve tutarlı gerçeklerin peşinde koşmamız da bundandır.

Zihnimiz söz konusu olduğunda ise işler biraz daha farklı ilerler. Çünkü beyin dalgalarımıza bakılırsa algı ile gerçeklik arasında belirgin bir fark yoktur ve beynimizde oluşturulabilecek her hangi bir ihtiyaç dürtüsü ve kalite algısını oluşturduğunuzda zihnimiz ihtiyacı olduğunu gerçek zannederek sizden alış-veriş yapacaktır. Algıladığımız şey bizim için gerçek olan şeydir. Markalaşmanın gücü tam da bu noktada devreye girer. Markalaşma algımızı şekillendirebildiğine ve gerçekliği oluşturan şey de algılarımız olduğuna göre markalaşma faaliyetleri aynı zamanda gerçeği şekillendirme gücüne de sahiptir.

Sizce Apple gibi şirketlerin her yıl milyonlarca dolar harcamasının temel nedeni markalaşmanın gücünün farkında olmaları değil de nedir? Gerçekliği yeniden yaratma konusundaki mimarlık yeteneğinize güvenip ondan yararlanmayı seçtiğiniz vakit tüketicilerin satın alma davranışlarını ölçülemeyecek derecede değiştirebilirsiniz.

Markalaşma ve Marka Tescilindeki İlişki

Markalaşma aşamasının en başında, doğru ve tam bir marka tescili yaptırmaktır. Markalaşma aşamasında siz markanızı tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinizi yürütürken emeklerimizin çalınmasını hiç birimiz istemeyiz. Tam da bu yüzden pazarlama ve tanıtım faaliyetlerinize henüz başlamamışken marka tescil başvurusunda bulunmayı düşünebilirsiniz. Markanızı sağlama aldığınızdan emin olduktan sonra alacağınız tüm aksiyonları kafanız rahat bir şekilde başlayabilirsiniz.

Markalaşma Yatırımları Neden Önemlidir?

Bazı şirketler markalaşmaya yönelik yapılacak yatırımları yapmak konusuna şüpheyle bakarlar. Bu korkuların da başka bir düşünce akımının sonucu olarak geliştirmişlerdir. Başarılı bir markalaşma süreci ile ölçülebilir getirileri arasında direkt bir bağlantı olduğunu düşünmeleri pek de kolay olmaz. Halbuki gerçekler tıpkı temiz bir su kadar berraktır; bir markanın değeri fiyatlarla ölçülmez.

Markalaşmaya niçin yatırım yapılmalması gereklidir? Burada vurguladığımız kelime “yatırım” kelimesidir. Çünkü girişimlerinizin çoğu markalaşma sürecini pazarlama bütçelerine eklenen maliyet yüklerinden biri gibi görünmesi gayet doğaldır. Ancak, tam manasıyla bir markalaşmanın son tüketici davranışını ne kadar etkilediğini idrak ettiğinizde bu sürecin bir reklam ve pazarlama stratejisi olmasının çok daha ilerisinde bir şey olduğunu sizler de göreceksiniz. Bu, işletmenizin faaliyette olacağı süre boyunca size ölçülebilir kazançlar sağlayacak uzun vadeli bir plan gerektiren stratejidir.
Makalemizi markalaşma yatırımlarınız sonucu elde edeceğiniz kazançlardan yalnızca beşini inceleyerek sonlandıracağız.

1) Potansiyel Müşterileri İşletmenize Çeker

Markalaşma sürecine dair her türden girişimin odak noktasında müşteri araştırmaları ve istekleri yer alır. Derinlemesine görüşmeler, odak grupları ve çevrim içi anketler hangi müşteri türlerinin işletmenizin amaç ve değerleri ile doğru orantılı olacağını ve hizmetlerinizi nasıl sunacağınız konusunda aklınızda bir fikir oluşturmanızı net olarak belirlemenizi sağlar. Bu bilgiler ışığında ideal kitlenizi şüphesiz bir şekilde oluşturabilir ve ideal müşterilerinizi hedef alarak pazarlama metinleri hazırlayabilmenizde büyük kolaylık sağlar. Böylelikle hem potansitel müşterilerin yapacakları satın alımlarını yönlendirmeniz sonucu elde edeceğiniz gelirin keyfini çıkartabilir, aynı zamanda marka sadakati yüksek müşteri grubuna ulaşmış olursunuz. Emin olun bir girişim için marka sadakatinden daha değerli çok az şey vardır.

2) Pazarlama Faaliyetlerinizin Etkinliğini Artırır

Pazarlama faaliyetlerinizi çok daha işe yarar hale getirmenin en kolay yolu bu uğraşıların kaynağını oluşturan asıl markanıza yatırım yapmanızdır. Çünkü pazarlama faaliyetleriniz marka tanınırlığınız ile doğrudan orantılı şekilde ilerler. Markalaşma sürecinde ise temel mesaj, marka kişiliği ve pazar konumunuzu tanımlamanız için gereken ilk adımları ifade etmektedir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, marka oluşturma sürecindeki tüm sektör araştırmaları en sonucunda sizin için en değerli müşteri portföyünüzü bulup o insaların beklentilerini, hedeflendirilmiş pazarlama kampanyaları geliştirebilmenize imkan tanır. Markalaşma ile oluşturacağınız her cesur girişim ve yeni kimlik, pazarlama esnasında temas noktalarınızı çok daha etkileşimli bir hale getirip elde ettiğiniz tecrübe sayesinde dönüşüm oranlarınızı artırmanız konusunda işinize çok yarayacaktır. Bu sürecin sonunda ortaya çıkan yönerge ve şablonlar ise gelecekteki tüm girişimlerinize yetecek miktarda bir zaman ve para tasarrufu demektir.

3) Satışlarınızı Hızlı ve Kolayca Kapatırsınız

Hangi satış uzmanına sorarsanız sorun cevap değişmeyecektir; iyi tanımlanmış ve stratejik olarak kendini pazarda iyi konumlandırılmış markalara ait ürün/ hizmetlerin satışı diğerlerine kıyasla çok daha kolay gerçekleşir. Bunun sebebi, söz konusu markaların diğer markalara oranla kendilerini müşterilerin gözünde kendilerini konumlandırdıkları yerin çok iyi oluşu ve oluşturduğu güven algısından kaynaklanan, değer önerilerini marka hikayelerine de yansıtmalarıdır. Bu marka algısı aynı zamanda satış ekibinin üzerindeki yükü de hafifletmektedir, sebebiyse marka algısını potansiyel müşterilerle etkileşime girilmeden çok daha önce yapmış olmanızdan kaynaklanmaktadır. Markalaşma, satış ekibinize sağladığı bu benzersiz averaj ile satışlarınızın hızlı ve güvenli bir şekilde kapatılmasını sağlar.

4) Fiyatlarınızı Belirleyen Siz Olursunuz

Müşteriler ürünü değil değeri satın alırlar; Ürünün kendilerine katacağı değeri ve faydayı göz önünde bulundurarark alım yaparlar ve kararları ne olursa olsun kendileri vermek isterler. Her biri üstün olarak algıladıkları markalar için üst düzey fiyatlar ödemeye her zaman hazırdırlar. Basit bir kol çantası için 50₺ ödeyecek binlerce insan bulamayabilirsiniz; ancak Louis Vuitton çantalarına 50.00₺ değerindeki bir çantasını almak isteyecek çok daha fazla insana ulaşabilirsiniz. Etkili bir markalaşma stratejisi, girişiminizi rakiplerinize fark atarak, değer önerileri sunan bir sektör lideri olarak konumlandırmanızı sağlayacaktır. Böyle bir fiyatlandırma stratejisi marka değerinizi soyutluktan somutluğa ulaştıracaktır. Böylece marka değeriniz her geçen gün daha da güçleneceğinden ürün veya hizmetlerinizin kslite algısı ve kendilerine katacağı değerin bilinici sayesinde daha yüksek fiyatlar belirleme imkanını size tanıyacaktır.

5) İşletme Değerinizi Yükseltir

Marka değerinin gücünü ve önemini asla hafife almamalıyız. Üst segment fiyat belirleme stratejisinin yanı sıra fiyat politikanızı güçlendirmek de marka/ girişim değerinize pozitif bir katkı sağlayacaktır. Güçlü markalar, güçlü finansal performansın, güçlü marka algısı olduğunu anlamıştır. Markalaşma yolunda alınan aksiyonların uzun vadeli faydası ise piyasaya girmeye hazır hissettiğinizde işletme değerinizin kat kat artacak olmasıdır. Diğer yatırımların aksine markanıza yapacağınız yatırımların meyvesini satış fiyatlarınızı belirleme sürecinde alacaksınız. Tüm emekleriniz paha biçilmez bir karlılık olarak size geri dönüş sağlayacaktır.

Markalaşma, marka tanınmışlığı oluşturmak ve müşteri sadakatini yükseltmek için kullanılan disiplin ve prensip gerektiren bir süreçtir. Bir işletme prosesi oluşturmayı ve ileriye yönelik yatırım yapma konusunda hazırlıklı olmayı gerektirir. Markalaşma, bireylerin markanızı diğer markalara tercih etmesinin önüne geçecek ve sizi tercih etmeleri için bir sebep vermeniz halide rakiplerinizin önüne geçirecektir. Girişimlerin markalaşma sürecine gitmesinin bir diğer nedeni ise rekabete öncülük etme ve çalışanların potansiyel müşterilere ulaşmalarını sağlayacak en iyi araçları sağlama arzusudur.

Hangi sektörden ve pazarda olursa olsun, markalaşma sürecinin bir girişime liderlik etme, rekabette diğer girişimlere aranızdaki farkı belirleme, çalışanlarınızın elini güçlü konuma getirme vb. konularda girişiminize katacağı artı değer paha biçilmezdir. Markalaşma kavramının ne olduğunu, nasıl oluşturulduğunu ve markaya yatırım yapmanız sayesinde, elde edilen ölçülebilir getirileri gerçekten anladığınızda siz de markalaşmanın gücünü kabul edeceksiniz.

Markalaşma süreci işletmenize sürekli artan bir kar akışı sağlar. Düşük pazarlama maliyetleri sayesinde potansiyel müşterileri işletmeye çekmeniz daha kolay olacaktır, hemde bunu çok daha mantıklı satış fiyatları belirleyerek gerçekleştirebilirsiniz. Çok daha kolay bir satış deneyimi sunar ve bu artan müşteri sadakatini de beraberinde getirir bunun yanı sıra marka değeri artışı vb. faydaları da göz ardı edilmemelidir. Günün sonunda, markanızın nasıl algılanmasını istiyorsanız o şekilde algılanması sizin elinizde. Şöyle bir düşünün, bir girişim için müşteri algısını şekillendirmekten daha zekice bir yatırım olabilir mi?