Marka Takip Hizmeti | Ada Patent

Marka-tescil-sahibi-patent-isim-hakkı-marka-takip

Tescilli markanın haksız kullanımlara karşı korunabilmesi için Türk Patent Enstitüsü kadar, tescil sahibine düşen görevler bulunmaktadır.

Türk Patent' in Görevi:

Türk Patent Enstitüsü nezdinde ilgili sınıflarda tescil ettirmiş olduğumuz markamızın aynısı ya da ayırt edilemeyecek kadar benzer başvuruları bizden bir şey beklemeden kabul etmeyip reddetmektir. Ancak; markaların ayırt edilememesi, benzer olması durumu kişiye göre farklılık arz eder. Kimine göre çok benzer sayılabilecek iki marka başkaları tarafından benzer algılanmayabilir.

Bu sebepten, Türk Patent ve Marka Kurumu kendi uzmanlarınca inceleme işlemini tamamlanmasından sonra marka tescili başvurusunu aylık Resmi Marka Bülteni’nde yayına çıkararak üçüncü şahısların itirazlarına zaman ve imakn tanımaktadır.

Marka Sahibinin Görevi:

Marka-tescil-patent-isim-hakkı-marka-takip

Markamızın özgün ayırt edici yapısını koruyabilmek ve her türlü haksız kullanım ve tecavüzün resmileşmesinin önüne geçebilmek için tescil işleminin, tamamlanmasının yanı sıra da ayrıca aylık yayınlanan resmi marka bültenlerinin de takip edilerek muhtemel kötü niyetli başvuruları henüz tescili bağlanmadan itiraz yolu ile önlenmesi gerekmektedir. Yayın süresi içerisinde itiraz edilmez ise marka tescile bağlanacağı için karıştırılmanızın önüne geçmeniz oldukça zor olacaktır.

Ada Patentin Marka Takibi Hizmetini Almanın Faydaları

Ada Patent, her ay yayınlanmakta olan marka bültenlerini, marka sahipleri adına, binlerce başvuru arasından inceleyip kötü niyetli veya farkında bile olunmadan gerçekleştirilen başvurulara zamanında itiraz ederek marka sahiplerinin markalarının tam ve etkin biçimde ince eleyip sık dokuyarak korumayı amaçlamaktadır.

Marka Tescillerinin Yayınlanması:

Türk Patent ve Marka Kurumun nezdinde gerçekleşen marka tescil taleplerini inceleyip marka inceleme prosödürlerine göre uygun görürse aylık formatta yayımladığı bu resmi marka bültenlerinde yapılan başvuruları yayıma çıkarıyor ve itirazların gelmesini bekliyor. Yayımlandıktan sonra iki ay süre ile bu markalara itiraz edilebilir ve bu itiraz haklı bulunur ise marka reddedilip yayından kaldırılır.

Hiçbir itiraz gelmesi ise markanın tescillenmesi kesinleşiyor ve başvuru sahibi tescil belge düzenleme ücretini ödeyerek Türk Patent'ten marka tescil belgesini almaktadır. Markaları on yıl süre ile korunur ve isterlerse yenileme hakkına sahiptirler.

Marka Resmi Bülten Yayınların Takibi ve Önemi:

Bülten takibinin önemi, yoğun iş temposunda esnasında marka sahiplerinin, marka yayın bültenlerini sürekli inceleme fırsatı bulamamaktadır. Bu zamana sahip olsalar dahi marka emtia sınıf farkları ya da aslında kendisi ile alası olmayan markaları kendi markası ile benzediğini düşünüp itiraz dilekçesi yazdırarak boşu boşuna ekstra maliyet altına girmesi olasılığı yüksektir. Marka takibi tecrübe ve deneyim gerektiren uzun yılların verdiği bilgi ve birikim sonucu oluşan deneyimin sonucu olarak yapılabilecek bir husus olup yapılışıa anlatmasından zor bir iştir. Ada Patent ailesi olarak marka takip süreçlerini dikkatli bir şekilde gerçekleştirdiğimiz için belki fiyatımız rakiplerimize göre az da olsa fark gösterebilir. Ancak söz marka takibi konusunda kaliteli bir hizmet almak ve rahatça arkanıza yaslanmaksa Ada Patent'ten daha iyi çözüm ortağı bulmanız biraz zor olabilir.

Marka Takip Hizmeti Almak İçin

Firmamızdan marka takip hizmeti almak ve sizde markanızın emin ellerde olduğundan emin olmak için için bizimle iletişime geçebilirsiniz.