Marka Tescil

Markanızı Korumaya Bugünden İtibaren Başlayın!

Ücretsiz Marka Sorgulama
Uygun Fiyat Avantajını Kaçırmayın!
com.tr Alan Adı Kaydı

Sıkça Sorulan Sorular

Marka Patent Süreci

Marka tescil süreci, başvurudan sonra ortalama 8 ay kadar sürmektedir. Bu süreç, marka Türk Patent veri tabanından marka sorgulama ile başlar ve markanın tescil bağlanmasına kadar olan süreci içermektedir.

Kimler Marka Patent Başvurusunda Bulunabilir?

18 yaşını doldurmuş her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, marka patent başvurusunda bulunabilmektedir. Yanlış bilinenin aksine marka başvurusunda bulunmak için şirket kurmaya gerek yoktur. Marka tescil başvurusunda bulunmak için bize yazabilir veya en arayabilirsiniz.

Marka Tescilinin Doğru Yapılabilmesi İçin Gerekenler

Marka tescil başvurusunda bulunmadan önce, marka uzmanlarımıza sektör bilginizi eksiksiz biçimde aktarmanız çok önemlidir. 45 farklı marka tescil sınıfı bulunduğundan dolayı hizmet verdiğiniz sektör için bir kaç sınıflı başvuru yapılması gerekebilir. Gereken marka tescil sınıfları öğrenmek için kesinlikle bir marka uzmanından bilgi alınmalıdır. Aracı bir danışmanlık kuruluşu ile çalışmak sizi ilerde ki daha büyük maddi ve manevi kayıplardan da koruyacaktır.

Marka Tescil Başvurusu İçin Gereken Belgeler

Marka tescil başvurusu için gereken evraklar şahıs başvurusu ve şirket başvurusu için olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Şahıs Başvuruları İçin

 • Kimlik Fotokopisi
 • E-mail Adresi
 • Telefon Numarası
 • İkamet Adresi
 • Logo (Zorunlu değil)

 • Şirket Başvuruları İçin

 • Vergi Levhası
 • E-mail Adresi
 • Telefon Numarası
 • Logo (Zorunlu değil)
 • Marka Tescili Nasıl Faydalar Sağlar?

  Marka tescilinin faydaları, marka tescil başvurusunda bulunduğunuz andan itibaren markanız korunma altına alınacağından dolayı, sizden sadece dakikalar sonra bile aynı veya benzer başvurular Türk Patent tarafından reddedilecektir. Bunun dışında Türk Patent'in yayına çıkardığı markalar için de itiraz ederek, reddedilmesini sağlayabilirsiniz.

  com.tr Alan Adı Kaydı

  com.tr Alan adı kaydınızı marka tescil başvuru formunuzu ile alan adı kayıt firmaları aracılığı ile ya da Ada Patent üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

  Marka Tescil Koruma Süresi

  Marka tescilinin koruma süresi, başvuru tarihinden itibaren on (10) yıldır ve bu sürenin dolmasına 6 ay kala yenileme talebinde bulunabilir ve on yıl daha isim hakkına sahip olabilirsiniz.

  Neden Ada Patent İle Çalışmalısınız?

  Marka tescilinizi uzman bir firmaya yaptırmanız, hem zaman hem de maddi olarak size fayda sağlayacağına emin olabilirsiniz. Çünkü yapılacak en küçük hata size, aylarca zaman kaybı ve tekrar başvuruya kadar gidebilecek sürece sokabilmektedir. Markanızı Ada Patent'in marka uzmanlarına emanet edebilirsiniz.

  Marka Tescil

  Markanızın tescil sürecini Ada Patent'in vekiline emanet edin, siz işinize odaklanın.
  Marka süreç takibinin zor olduğunu biliyor ve yükünüzü paylaşıyoruz!

  Marka Tescil Başvurusu

  Markanızı profesyonellere emanet edin ve kaliteli bir hizmet alın. Türk Patent kayıtlı vekil firma ayrıcalığının farkını yaşayın.

  Detaylı Marka Sorgulama

  Detaylı marka sorgulama hizmetimiz sayesinde, değerli müvekkilerimizin markalarını detaylı araştırmasını gerçekleştirerek, hukuki incelemesini gerçekleştiriyoruz.

  Marka Belgesi Düzenleme

  Marka tescile bağlandığında iki ay içerisinde marka belge harcının ödenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde marka geri çekilmiş sayılır.

  Marka Savunma

  Yayına çıkan markanıza üçüncü kişiler tarafından itirazlar gelebilir. İtiraz edilen marka için savunma yazdırmanız gerekmektedir. Uzman avukatın yazması daha doğrudur.

  Marka Takibi

  Tescilli markanın haksız kullanımlara karşı korunabilmesi için Türk Patent Enstitüsü kadar, tescil sahibine de düşen görevler bulunmaktadır.

  Marka Yayına İtiraz

  Markanıza taklit derecesinde bir marka başvurusu yapılmışsa, iki ay içerisinde itiraz etme hakkınız bulunmaktadır.

  Marka Tescil Yenileme

  Marka başvuru tarihinden itibaren markanızın yasal koruma süresi on yıldır. Bu süreyi uzatmak için on yılın sonunda yenileme talebinde bulunulabilir.

  Cezalı Marka Yenileme

  Zamanında yenilenmemiş markanız artık cezalı yenilemeye düşmüş demektir. Yenileme talebi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Adres Değişikliği

  Markanızla alakalı yaptığınız tüm değişiklikleri Türk Patent ve Marka Kurumuna bildirmeniz gerekmektedir.

  Marka Devir

  Her ticari mal gibi marka da, alınıp/ satılabilir, devredilebilir ve miras yoluyla intikal edebilir.

  Marka Tecil Belgesi Sureti Düzenleme

  Marka tescil belgenizin kaybolması durumunda, isteğinize bağlı olarak yapılan belge düzenletme.

  Uluslararası Marka Tescil (Trademark)

  WIPO başvurusuyla markanızı global pazarda da koruyun. Madrid protokolü sayesinde tek başvuru ile tüm dünya da markanızı tescilini alın.

  Kurum Kararına İtiraz

  Kurumun verdiği ret/ kısmi yayın kararına iki ay içerisinde itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Uzman avukatımızdan destek alın.

  Unvan Değişikliği

  Marka tescilinden sonra firma unvanın da yapılan değişiklikler, Türk Patent kayıtlarında da güncellenmesi gerekemektedir.

  Nevi Değişikliği

  Firmanın nevi unvanı değişmiş ise bunun Türk Patent ve Marka Kurumuna bildirilmesi gerekmektedir.

  Marka Tescil Sınıfları

  Marka tescil Sınıflarınızı belirlermek için buraya tıklayın

  Marka Tescil

  Marka Patent Nedir?

  Marka patent, marka tescilinin halk söylemindeki ismidir diyebiliriz. Patent; yeni bir ürünü, buluşu koruyorken, marka tescil sadece markanızın isim hakklarını korumaktadır. Markanızın patentini, isim hakkınızı almak için yapmanız gereken aslında, marka tescil başvurusunda bulunmaktır.

  İsim Hakkı Nedir?

  İsim hakkı alma, marka tescilinin halk söylemindeki diğer isimlerinden biridir diyebiliriz. İsim hakkınızı belgeleyebilmek için marka tescil başvurusu yapmalı ve marka tescil belgenizi almalısınız.

  Marka Tescil Nedir?

  Marka tescil, pazardaki benzer ürün ve hizmetleri diğer ürün ya da hizmetlerden ayırt etmek için kullanılan ya da belirli bir hizmetin pazarlanmasında kullanılan ayırt edici işaret, marka olarak tanımlanmaktadır. Sözcükler, harfler, sayılar, şekiller, ürünün şekli veya ambalajı ile bunların bir arada sunumları marka olarak adlandırılmaktadır. Bu oluşumları korumayabilmenin ya da benzersizliğinin devamını sağlayabilmenin tek yolu marka tescil başvurusundan geçmektedir.

  Marka Tescil Avantajları

  Marka tescilinin avantajları, ürün ve hizmetlerinizi diğerlerinden ayırt edilebilmesi için bir marka oluşturmanız gerekli olduğunun farkına hepimiz varmışızdır. Sizden haberi olarak veya sizden hiç haberi olmadan bir başkası aynı sektör için marka tescil başvurusunda bulunabilir ve bu marka sizin markanıza benzer veya aynı da olabilir ancak TPE sizin bu markayı kullanıp kullanmadığınızdan haberdar olmadığı için sizden sonra sektöre atılım yapmış kişi için marka tesciline karar verebilir. Bu durumda markanın yasal hak sahibi marka tescil belgesini elinde bulunduran kişi olacağından sizden ya markanızı değiştirmenizi talep edecek ya da size bir de mahkeme açacaktır. Bu durumlara düşüp başınızı ağrıtacağınıza en baştan bir marka sorgulama yaparak veya yaptırarak, atılım yapacağınız sektördeki markanın müsaitlik durumunu kontrol edebilir çok uygun maliyetler ile Ada Patent aracılığı ile marka tescil başvurusunda bulunabilirsiniz.

  Marka Tescil Süreci

  Marka tescil süreci, yaklaşık 6 ay ile 1 yıl arasında sürmektedir. Bu süreçleri kısaltmak mümkün değildir. Ancak marka tescil başvurusunda bulunduktan sonra markanızı kullanmaya ve yaymaya başlayabilirsiniz. Çünkü markanız tescil başvurusunda bulunduğunuz tariten itibaren korunma altına alınacağı için sizden sonra aynı sektördeki marka sınıfına başvuran şahıs veya firmanın başvurusu reddedilecektir.

  Marka Tescil Koruma Süresi

  Markanın tescil edildiği tarihinden itibaren, on yıl koruma sağlar ancak, beş yıl içinde mal/ hizmet listesinde yazılı mal ve hizmetler de kullanılması zorunlu olduğu ve markanın kullanılmadığı ürün ve hizmet için, istek üzerine bir başkası tarafından, mahkeme kararıyla iptal ettirilebileceği de göz önünde bulundurulmalıdır.

  Marka Sınıflarının Belirlenmesi

  Herhangi bir ürün için kullanılmak üzere bir marka seçimi sırasında dikkat edilecek en önemli konu, seçilen işaretin diğer marka, işaret ve sözcüklerinden farklı olmasıdır. Marka tescilleri sırasında diğer en önemli husus ise, marka tescil başvurusunda, marka tescilinin kapsayacağı malların ya da hizmetlerin, emtia sınıflarının saptanmasıdır. Seçtiğiniz markanın ya da işaretin kullanılan diğer markalardan ayırt edilebilecek şekilde farklı olması gerekmektedir. Markanın başkaları tarafından farklı emtia sınıflarında tescil ettirilmiş olması sizin markanız için önemli değildir. Marka emtia sınıflarını Marka Tescil Sınıfları sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

  Marka Sorgulama

  Marka Tescil Başvurusunda bulunmadan önce markanızı, marka sorgulama için muhakkak bir ön araştırmadan geçirmelisiniz. Bu araştırmayı yapacağınız yegane kurum olan Türk Patent ve Marka Kurumundan kolaylık gerçekleştirebilirsiniz. Ancak marka sorgulama yaparken dikkat etmeniz gereken bir kaç püf nokta bulunmaktadır. Bu detayları anlatıığımız sayfayı dikkatlice incelemenizi tavsiye ederiz. Türk Patent Marka Araştırma nasıl yapılır sayfamızdan da ulaşabilirsiniz.

  Marka Koruması

  Marka koruması, ürün ve hizmetlerinini pazarlarken marka kullanan marka sahiplerini koruyan ve marka sahiplerine bir takım yasal haklar tanıyan bir sistemdir. Marka tescilinin amacı, organizasyonların ürün ve hizmetlerini pazarlarken kullandıkları markalarının taklit edilmesinin önüne geçmektir. Marka tescili, ileriki süreçler de başınıza gelebilecek bir başkası tarafından kullanım ya da yine başkası tarafından tescil edildiğinde mahkeme kapıların da size maddi ve manevi zararlardan korumak maksadıyla yapılması gerekmektedir. Başkası tarafından kullanılan tescilsiz bir markanın, hak sahibi olmayan bir kişi tarafından tescil için başvuru yapılması veya tescil ettirilmesi hallerinde, gerçek marka hakkı sahibinin itiraz etme veya dava açarak tescili iptal ettirme yetkisi vardır Ancak bu süreç uzun ve meşakatli bir süreçtir.

  Marka Tescili Nasıl Yapılır?

  Marka Tescili İçin Gereken Evraklar

  Marka Sorgulama Nasıl Yapılır?
  Marka Tescil Süreci Nasıl İlerler?
  Marka Tescilinin Avantajları Nelerdir?
  Marka Tescili Ne Kadar Sürede Tamamlanır?
  Marka Tescilinde Koruma Süresi Ne Kadardır?
  com.tr Alan Adı Kaydımı Ne Zaman Yapabilirim?
  Marka Takibi Neden Önemlidir?
  BuyBox Listeden Nasıl Çıkabilirim?
  Marka Devri Nedir? Marka Devri Nasıl Yapılır?
  İsim Hakkı Alma

  Markalar çeşitli farklılıklardan dolayı aşağıdaki gruplara ayrılır:

  1-) Ticaret markaları

  Bir işletmenin imalatını veya ticaretini yaptığı malları, başka işletmelerin mallarından ayırt etmeye yarayan işaretlerdir. Malların üzerinde veya ambalajında kullanılan markalar ticaret markalarıdır.

  2-) Hizmet markaları

  Bir işletmenin hizmetlerini diğer işletmelerin hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan işaretlerdir. Bankaların, hastanelerin, reklamcılık sektörü, televizyon ve radyo yayıncılarının, otellerin, restaurantların ve eğlence hizmeti veren firmaların markaları hizmet markaları kapsamında korunmaktadır.

  3-) Garanti markaları

  Marka sahibinin kontrolü altında, birçok işletme tarafından o işletmelerin ortak özelliklerini, üretim usullerini, coğrafi menşelerini ve kalitesini garanti etmeye yarayan işaretlerdir. Garanti Markalarına en iyi örnek; Uluslararası Yün Birliği'ne ait "WOOLMARK" markası, Türk Standartları Enstitüsü tarafından firmalara verilen standartlara uygunluk belgesiyle kullanılan TSE markası, ISO 9000 ve CE işareti de garanti markalarına örnek gösterilebilir.

  4-) Ortak Markalar

  Üretim, ticaret veya hizmet işletmelerinden oluşan, bir grubun mal veya hizmetlerini diğer işletmelerin mal veya hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan işaretlerdir. Markanın ayırt etme, mal veya hizmetin menşeini gösterme, garanti etme, reklam, mutlak hak, koruma gibi ekonomik ve hukuki fonksiyonları bulunmaktadır.