Nasıl Marka Olunur? Marka Olma Teknikleri

Nasıl Marka Olunur? Marka Olma Teknikleri...

Günümüzde değişmiş ve hala değişmekte olan tüketim alışkanlıklarına ayak uydurmak bugün tüm işletmelerin dikkate almaları gereken konuların başında marka olmak gelmelidir.

Nasıl marka olunur

Tüketim alışkanlıklarının bu dönemde büyük ölçüde değişmiş olması, İşletmeleri markalaşmaya ve markalarına yatırım yapmaya itmiş durumda. Tüketiciye hızlı yanıt verebilen, satın alım süreçlerini kolaylaştıran, ulaşılabilir, kaliteli ürün ve hizmet anlayışını iyileştiren markalar son dönemlerde rakiplerinden pozitif ayrılmış durumdadır.

Markalaşma, marka tescil ve markanın takibinin yapılması günümüzde özellikle bir çok küçük işletme ve kobiler için daha yeni yeni şekillenen bir olgu olduğu için, markalaşmanın önemini erken fark etmiş, hali hazırdaki sektör liderleri firmalar pazar paylarını daha da genişletmektedirler. Sektörde rekabet edebilmek ve pazar paylarını genişletmek isteyen iştirakler markalaşma sürecine bir an önce girmeli ve hızlı şekilde aksiyon almalılardır.

Markalaşmaya Başlarken Atılacak Adımlar

  • Benzersiz bir marka bulun,
  • Benzersiz bir slogan yaratın,
  • Hedef kitlenizi belirleyin,
  • Renklerinizi belirleyin, (Güvenilir, enerjik, lezzetli, vb.)
  • Markanızı koruma altına almak için marka tescil başvurusunda bulunun,
  • Kendinize bir web sitesi oluşturun, (İnternette bulunabilir olun)
  • Sosyal medyanın gücünü kullanın,
  • Pazarlama ve reklam faaliyetlerinizi sürekli takip ederek geliştirmeler yapın.
  • Kurumsal bir telefon numaranız olsun,
  • Müşteri şikayetlerini takip edin, (İyi yorumlara göterdiğiniz özeni; kötü yorumlara da gösterin)
Nasıl marka olunur

Benzersiz Bir Marka Bulun

Sektördeki diğer marka ve teşebbüslerden ayırt edilebilmeniz için, benzersiz bir marka bulmalısınız. Marka bulma ilk aşama olmasına rağmen en zor aşamadır. Markanızın akılda kalıcı, hikayesi olan, marka tesciliine uygun, gerekiyorsa jenerik kelimeler içeren ve enerjisi yüksek bir marka bulmanızı tavsiye edebiliriz.

Benzersiz Bir Slogan Bulun

Müşterileriniz tarafından akılda kalıcı olması esas alınmalıdır. Örneğin LC Waikiki markasının sloganı gibi örnekler verebiliriz. Sloganınız da benzersiz olmalı ve sizi çağrıştırmalıdır.

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Nasıl marka olunur

Hedef kitlenizi belirlemek, yapılacak reklam harcamalarından tutunda logonuzun renklerine kadar etken farkörlerin başında gelmektedir. Hedef kitleniz çocuklar mı? Gençler mi? Motosikletlerle ilgilenenler mi?

Renklerinizi Belirleyin

Kurumsal renk seçimi, son zamanlarda popülaritesi artan bir konudur. Renkleriniz firmanızı temsil eder, satın alımları etkiler, güven dugusu verir, ya da hızlı olduğunuzu gösterir. Renklerin sihrinden faydalanın ve müşterilerdeki algınızın değişimine şahit olun.

Markanızı Koruma Altına Marka Tescil ile Alın

Markanın korunması için ilk başvuracağınız kurum Türk Patent ve Marka Kurumu'dur. İsterseniz Türk Patent üzerinden, isterseniz Ada Patent gibi yetkili vekil ofislerden danışmanlık alabilir ve marka tescile başvurarak markanızı koruma altına alabilirsiniz.

Vekil ofis ile çalışmak marka tescil sürecini takip etme yükünü omularınızdan alacak ve siz işinize odaklanırken bir de uzun süren hukuki süreçleri takip etmek zorunda kalmayacaksınız. Marka başvurusu nasıl yapılır ve marka tescil süreci nasıl ilerler gibi soruları merak ediyorsanız marka tescil sayfamıza bakabilir ve danışmanlarımızı arayarak ücretsiz destek alabilirsiniz.

Marka tescil, hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir ya da marka tescil sayfamıza göz atabilirsiniz.

Kendinize Bir Web Sitesi Oluşturun

Nasıl marka olunur

Günümüzde küçük ya da büyük, tüm ölçeklerde ki işletmelerin bir web sitesinin olması neredeyse zorunlu hale geldi diyebiliriz. Web sayfanız; yaptığınız işi, işletmenizi, ekibinizi, makine parkurunuzu, ürün kataloğunuzu, konumunuzu, iletişim bilgilerinizi özgürce yayınlayabileceğiniz global ofisiniz gibidir. Yeni müşteri kazanımlarının bir çoğu artık internet ve web sayfaları vasıtasıyla gerçekleşmektedir. Bugünler de hangimiz Google'a en yakın restorantlar ya da oteller yazmıyoruz ki.

Sosyal Medyanın Gücünü Kullanın

Nasıl marka olunur

Sosyal medya, günümüzde yeni müşteri adayları arayan, var olan müşterilerine yapılan yenilikleri tanıtmak isteyen herkes için izlenecek en önemli yoldur. Kimse belki sitenize bakıp yenilik var mı diye gözden geçirmeyebilir ama bir sosyal medyada vakit geçirirken gözüne sizin paylaşımlarınız çarpabilir. Marka bilinirliğini artırmak için en önemli araçların başında yine sosyal medya gelir ve buradaki kitleye bir şeyler göstermeniz çok kolaydır.

Pazarlama ve Reklam Faaliyetlerinizi Sürekli Takip Ederek Geliştirmeler Yapın

Nasıl marka olunur

Yapmış olduğunuz reklam ve pazarlama faaliyetlerinizi takip etmiyor ve dönüşleri değerlendirmiyorsanız reklam için ayırdığıınız bütçesinin büyük çoğunluğu ziyan oluyor olabilir. Gelen yeni müşteriler sizi organik yollardan mı buldu yoksa reklamınız sayesinde mi buldu, bunlar dikkat edilmesi gereken konulardır. Reklam bütçenizi doğru hedef kitleyi belirleyerek yaparsanız aynı bütçeyle çok daha fazla dönüşüm almanız kaçınılmazdır.

Kurumsal Bir Telefon Numaranız Olsun

Size ulaşmak isteyen insanların en dikkat ettiği konudur. İşletmenizin ne kadar küçük olduğunu bilmelerini istemeyiz ve ister istemez bu durum güven problemini de beraberinde getirir. Ancak telefon çaldığında bakacak olan yine siz bile olsanız sadece cep telefonu numaranız ile internette var olmaktan sakının. Unutmayın; bu makaleyi okuduğunuza göre markalaşma yolunda ilk adımlardan birini attığınızı varsayabilirsiniz.

Müşteri Şikayetlerini Takip Edin

Müşteri dönüşleri, var olan ürün ve hizmetlerinizi geliştimenizde size en çok yardımcı olan müşterilerden almış olduğunuz geri bildirimlerdir. Örneğin; kargolama çok yavaş, iyi paketlenmemiş, ulaşamıyorum, kullanım klavuzu anlaşılmıyor gibi dönüşlere hızlı aksiyonlar alarak ürün ve hizmetlerinizi geliştirebilirsiniz. Müşterilerin iyi yorumlarını yanıtlarken, kötü yorumları yanıtlamamak hiç hoş durmayacağı gibi, olası aksiliklerde yaptığınız işin arkasında durmadığınızı gösterir. Elbette herkesi memnun etmek mümkün olmayabilir ancak memnun olmayan müşterilere de dönüş yapmanız sizi markalaştırır.